Różaniec – część bolesna (rozważania dla dzieci)

TAJEMNICA PIERWSZA: MODLITWA JEZUSA W OGRÓJCU

Panie Jezu , jestem z Tobą w Ogrodzie Oliwnym. Wszędzie jest ciemno i jakoś groźnie, nawet księżyc mało przyjaźnie spogląda na ziemię. Modlisz się, ale ta modlitwa jest inna. Lękasz się czegoś. Co się dzieje? Apostołowie też są przygnębieni, że aż zasnęli. Zaraz, słyszę jakieś kroki … A to Judasz, ale dlaczego on idzie z żołnierzami? Wita się z Tobą, tym samym Cię wydając, a żołnierze napadają na Ciebie. Piotr próbuje Cię bronić. Nie pozwalasz, chcesz wypełnić swój plan do końca…

TAJEMNICA DRUGA: BICZOWANIE JEZUSA

Już wiem co się dzieje, Żydzi chcą Ciebie skazać na śmierć, stąd pojmanie w nocy. Bali się tłumu. Zabrali Cię do Piłata, ale nawet on – poganin nie widzi w Tobie żadnej winy. Chce Cię uwolnić, ale Twoi wrogowie nie ustępują. Dlatego wydaje Ciebie na ubiczowanie, żeby skruszyć ich serca. Jezu, jesteś przywiązany do słupa, a kaci Cię biczują. Nie wiem jak to znosisz? Ja kiedy się skaleczę, cierpię. Jezu, jesteś już po biczowaniu, ale Ty ledwie żyjesz. Wiem, to z miłości do mnie.

TAJEMNICA TRZECIA: CIERNIEM UKORONOWANIE

Po ubiczowaniu, żołnierze chcieli się jeszcze zabawić Twoim kosztem. Śmieli się, że uczczą Ciebie jako Króla. Dlatego upletli koronę z cierni i wcisnęli Ci ją na głowę kijami, bo bali się ostrych cierni. Jakby tego było mało, dali Ci zamiast berła do ręki ostrą trzcinę. Płaszcz królewski zastąpiła brudna, porwana czerwona szmata. Potem oddawali Ci pokłon w postaci: oplucia, bicia i przekleństw. Przestańcie czynić zło Jezusowi!

TAJEMNICA CZWARTA: DROGA KRZYŻOWA

Piłat jest pewien, że teraz nieprzyjaciele Jezusa zmienią zdanie, ale myli się. Oni dopuszczają się szantażu wobec Piłata i ostatecznie podpisuje wyrok śmierci na Ciebie. Choć cały czas podtrzymywał, że nic złego nie uczyniłeś. Oficjalnie jesteś skazany na śmierć, a Twoją winą jest to, że jesteś Synem Bożym. Przyjąłeś krzyż, pocałowałeś go i przycisnąłeś do serca. Droga krzyżowa była ciężka i pod górę. Wśród rozwścieczonego tłumu, pojawiły się także dusze, które cię pocieszały: Twoja Matka, św. Jan, Maria Magdalena, Szymon, św. Weronika. Ja też chcę być Twoim przyjacielem, takim na dobre i na złe, Jezu.

TAJEMNICA PIĄTA: ŚMIERĆ JEZUSA NA KRZYŻU

Wisisz Jezu na krzyżu na wzgórzu Golgoty. Faryzeusze nie pozwalają Ci spokojnie umrzeć. Śmieją się z Ciebie i Cię przeklinają. Wystawiają Cię na próbę, domagają się cudu, a przecież na krzyżu dokonuje się Twój największy cud – zbawienie ludzkości. Modlisz się za nich, aby Bóg okazał im swoje miłosierdzie. To prawdziwa miłość nieprzyjaciół. Oni Tobie zadali śmierć, a Ty im dajesz życie wieczne. Konasz. Wykonało się. Zaległa głęboka cisza. Musiało być coś niezwykłego w Twoim konaniu i Twojej śmierci, skoro rzymski żołnierz uznał Cię za Boga. Jezus z miłości do Ciebie i do każdego z nas, oddał swoje życie na krzyżu. Czy przyjmiesz tą miłość, zależy tylko od Ciebie?