Uroczystości w Kamerunie

Rekolekcje dla Sióstr Aspirantek
28 lipca 2019 r. przyjechał O.Cornelius Bamenjo Wirsiy – Kapucyn z Mamfe, anglofon, który świetnie włada francuskim i angielskim, przełożony tamtejszej wspólnoty i odpowiedzialny za braci studiujących filozofię w tamtejszym seminarium duchownym. O godz. 18.00 Nieszporami i Mszą św. rozpoczęły trzydniowe rekolekcje dla naszych Sióstr Aspirantek. Wzięły w nich udział: Olivia, Josepha, Malvise, Annastasia, Blandine, Nadian i Yvone. Rekolekcje były po angielsku, bo język francuski nie jest jeszcze zbyt dobrze opanowany, a Annastasia zupełnie nie zna francuskiego. Temat rekolekcji: „Pójdź za mną, by odbudować mój Kościół, który popada w ruinę”. Były to więc rozważania nad własnym powołaniem: „Pójdź za mną”, i nad duchowością franciszkańską: „Odbudować Kościół, który popada w ruinę”. Rekolekcje skończyły się 1 sierpnia Mszą św. o godz. 7.00, podczas której nasze Siostry Aspirantki zostały przyjęte do Postulatu. Po homilii Ojciec Cornelius poświęcił krzyżyki franciszkańskie „Tau”, które otrzymały Aspirantki. Wszystkie zostały imiennie wywołane przed ołtarz przez s. Paulinę. Każda Aspirantka po odpowiedzeniu na nasze pasyjne zawołanie wypowiedziane przez s. Paulinę: „Miłość Ukrzyżowanego – PRZYNAGLA NAS !” – ucałowała krzyżyk, który s. Paulina nakładała każdej z nich. W tej ceremonii pomagała również s. Bakhita.
Po Mszy św. było uroczyste, obfite śniadanie i oczywiście upominki, które otrzymały nasze Siostry, już Postulantki.
Od 1 do 11 sierpnia w Kamerunie miałyśmy więc 12 postulantek: siedem „świeżo” przyjętych do Postulatu, oraz pięć, które po 8-dniowych rekolekcjach wstąpiły do Nowicjatu.
Nowe Postulantki, ok. południa, wróciły do swoich wspólnot.

Rekolekcje roczne
Sobota, dzień Maryjny i początek naszych ośmiodniowych rekolekcji, które rozpoczęły się Nieszporami o godz. 17.00, następnie była Msza św. Tym razem rekolekcje były po francusku, bo brały w nich udział również siostry, które nie znają dobrze angielskiego: S. Tomasza, S. Paulina, S. Daria i S. Blandine. Wszystkich uczestniczek było 24, więc grupka dość spora. Temat rekolekcji: „Pójdź za mną, by odbudować mój Kościół (wspólnotę), który popada w ruinę”. Rozważałyśmy łaskę własnego powołania: „Pójdź za mną” – do życia we wspólnocie franciszkańskiej: „Kościół”, która często wymaga uwagi i poświecenia, by być na poziomie Pierwszej Wspólnoty Chrześcijańskiej w Jerozolimie : „Odbudować Kościół, który popada w ruinę”.

Ponowienia ślubów zakonnych
11 sierpnia 2019 r., niedziela, pamiątka Zmartwychwstania, dzień radości i wdzięczności Chrystusowi za dar Zbawienia. Dzień szczególny również z powodu ponowienia ślubów zakonnych przez nasze Siostry Juniorystki. Było ich pięć: S. Cypriana, S. Priscilla, S. Thecla, S. Antonia i S. Blandine. Na ten dzień zostały zaproszone wszystkie Siostry Pasjonistki, które przebywały w Kamerunie. Ponowienie Ślubów Zakonnych odbyło się podczas Mszy św. o godz 9.00. Do przyjęcia ślubów naszych Sióstr Juniorystek została delegowana przez Matkę generalną s. Eustella, która jako świadków tej ceremonii wybrała S. Fides – Mistrzynię junioratu, oraz S. Tomaszę. Siostry Juniorystki, w „białych szatach” wyglądały jak Anioły. Przejęte i uroczyste, oddawały się Chrystusowi „na dobre i na złe”.

Obłóczyny
Po Mszy św., o 11.30, nadszedł czas na Obłóczyny. Na tę uroczystość wszystkie zebrałyśmy się w Bibliotece Uroczystości przewodniczyła s. Eustella. Pięć Postulantek: Carine, Noela, Emmaculate, Linda i Estelle, uroczyście i jednocześnie z drżeniem serca weszły do Biblioteki. Największe emocje budzą zawsze nowe imiona. Tak też było i tym razem. Po otrzymaniu ubrania nowicjackiego i nowego imienia, emocje jeszcze się zwiększyły, bo doszła radość z imienia otrzymanego zgodnie z własnym życzeniem. Nowe Siostry Nowicjuszki: Emmaculate – S.Raisa, Carine – S.Sophia, Linda S.Erika Estelle – S.Chiara Noela – S.Andre.

Pierwsze Śluby
Czwartek. Uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej. Ale tez i uroczystość Pierwszych Ślubów Zakonnych. Emocje i radość dotykają zenitu. Msza św. zaczyna się o godz. 10-tej. Przewodniczy jej nasz wieloletni spowiednik, ks. Patrice Baktala, proboszcz parafii w Garoua-Boulai, oddalonej 180 km od Bertoua. Mimo tej odległości, ks. Patrice jest zawsze do naszej dyspozycji. Zawsze pełen dobroci, cierpliwości i wyrozumiałości dla młodzieży. Rodziny i Siostry w kaplicy oczekują na procesję Kapłana poprzedzającego Siostry Nowicjuszki prowadzone do ołtarza przez swoich bliskich.

s. Paulina Kuśmierzak