Odeszła do Pana S. Krystiana Janina PŁECHA (1938-2019)

Siostra Krystiana – Janina Płecha urodziła się 5 listopada 1938 roku we wsi Suchodoły w pow. Kraśnik. Rodzicami byli Bronisław i Cecylia z domu Zboch. Miała dwie siostry: Irenę i Alinę. Ojciec należał do AK i został rozstrzelany przez Niemców w 1942 roku. Mama przeżyła dwa obozy koncentracyjne Oświęcim i Flossenburg. Wróciła pod koniec 1945 roku z bardzo wyniszczonym zdrowiem. Przez ten czas siostra Krystiana ze swoimi siostrami tułały się po ludziach. W 1952 roku, gdy Siostra kończyła Szkołę Podstawową zmarła jej mama. Wtedy usłyszała po raz pierwszy wewnętrzny głos, by poszła do zakonu, aby tam służyć Bogu. Jednak decyzja o całkowitym oddaniu się Bogu przyszła zdecydowanie później. Siostra ukończyła Technikum Mechaniczne. Po maturze przez rok pracowała w Kraśnickiej Fabryce Wyrobów Metalowych. Do Zgromadzenia wstąpiła 2 sierpnia 1958 roku. Pierwsze śluby złożyła 2 lutego 1961 roku a śluby wieczyste 2 lutego 1966 roku. W drugim roku nowicjatu rozpoczęła 4-letnie Studium Liturgiczno-Muzyczne w Warszawie-Aninie. Po jego ukończeniu rozpoczęła pracę jako katechetka w par. Bratoszewice gdzie przepracowała pięć lat. Potem została skierowana do Łodzi do par. Ojców Pasjonistów. Po roku czasu została przeniesiona do Płocka, gdzie pracowała w par. św. Stanisława i św. Bartłomieja oraz służyła jako organistka w kaplicy Domu generalnego Zgromadzenia. W 1975 roku powróciła do katechezy na trzy lata do Ojców Pasjonistów w Łodzi. Następnie przez trzy miesiące była przełożoną i kancelistką w Łomiankach. Kolejna placówka to Głowno, gdzie przez 9 lat była przełożoną i katechetką. W roku 1987 została skierowana na placówkę do Płocka przy ul. Tumskiej i przez dwa lata pracowała jako katechetka w katedrze płockiej. Przez kolejny rok katechizowała w Kielcach, gdzie pełniła też funkcję przełożonej. W 1990 roku powróciła do Głowna. Przez 9 lat była przełożoną domu , a przez 5 lat katechizowała dzieci ucząc w szkole. Bardzo kochała dzieci. I z nimi przygotowywała Mikołaja w okresie Bożego Narodzenia i koszyczki ze święconką w okresie Wielkiej Nocy i wszelkiego rodzaju adoracje.
Od września 1995 roku przejęła pracę w kancelarii parafialnej przy parafii św. Jakuba
i pracowała w niej do końca swoich dni, na ile siły jej pozwalały. Jako katechetka przepracowała 34 lata. Za całokształt swojej pracy, a zwłaszcza za pracę katechetyczną w 1997 roku otrzymała Złoty Krzyż Zasługi „Pro Ecclesia et Pontifice” nadany przez Ojca św. Jana Pawła II wraz z listem pochwalnym. W 2011 roku przeżywała złoty jubileusz życia zakonnego.
Siostra Krystiana była osobą niezwykle wrażliwą, całkowicie oddaną służbie Bogu. Mówiła nieraz, że „to co robi, robi dla Boga, aby Pan Jezus miał z tego chwałę”. Każdą pracę w Zgromadzeniu starała się wykonywać uczciwie, na chwałę Bogu i dla dobra Zgromadzenia Przez wiele lat chorowała na nowotwór. Gdy katechizowała , a choroba nie pozwalała jej iść do pracy i musiała pozostać w łóżku, martwiła się, że dzieci nie mają lekcji religii. W ostatnich latach intensywnie przygotowywała się do spotkania z Panem. W liście do Matki Generalnej z 2016 roku przepraszała za wszystko co było złe w jej postępowaniu, jak również prosiła o wybaczenie wszystkie Siostry, którym – czasem nieświadomie – sprawiła przykrość.
Siostra Krystiana odeszła do Domu Ojca w wieku 81 lat dnia 24 czerwca 2019 roku
w szpitalu Ojców Bonifratrów w Łodzi. Pogrzeb odbył się 27 czerwca 2019 roku. Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem ks. bp. Wojciecha Osiala, została odprawiona o godz. 12.00 w kościele św. Jakuba w Głownie. Następnie ciało Zmarłej Siostry Krystiany zostało złożone w grobowcu Sióstr Pasjonistek na cmentarzu parafialnym.

Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie…