Odeszła do Pana S. Hanna Maria GAJEWSKA (1954-2020)

Siostra Hanna Maria Gajewska urodziła się 27 listopada 1954 roku w Kraśniku Fabrycznym w diecezji lubelskiej. Rodzicami byli Mieczysław i Balbina z domu Turczyn. Sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego – chrzest i bierzmowanie przyjęła w par. Wniebowzięcia NMP w Kraśniku. Miała trzy siostry. Szkołę podstawową rozpoczęła w 1961 roku, następnie uczęszczała do Technikum Mechanicznego, które ukończyła egzaminem maturalnym. Przez semestr studiowała na KUL-u filologię polską. Po przerwaniu studiów pracowała prawie przez rok w Fabryce Łożysk Tocznych w Kraśniku. Do Zgromadzenia wstąpiła 1 lipca 1976 roku W życiorysie napisała: ”powołanie moje było wewnętrznym spotkaniem z miłością naszego Ojca”. Formacja podstawowa była dla Siostry Hanny – ”modlitewnym spotkaniem z Panem przez Niepokalaną i walką z własnymi słabościami”.
Pierwszą profesję zakonną złożyła 15 sierpnia 1979 roku w Staroźrebach, a profesję wieczystą 12 sierpnia 1984 roku. Od 1979 roku do 2020 posługiwała jako katechetka. Pracę katechetyczną rozpoczęła w Warszawie w Wilanowie. W latach 1980-84 pracowała w Kielcach jako katechetka, zajmując się także chorymi. Podczas pobytu w Kielcach przez trzy lata uczestniczyła w zorganizowanych dla nich wczaso-rekolekcjach. Pracę katechetyczną kontynuowała w Płocku, ponownie w Warszawie i w Kielcach, następnie w Ciechanowie, w Gostyninie, a od 2008 roku w Staroźrebach. Równolegle z pracą katechetyczną podjęła studia na ATK w Warszawie, które ukończyła, uzyskując tytuł magistra teologii. Ukończyła także dwuletnie studium pedagogiczno-katechetyczne we Włocławku. Przez 40 lat prowadziła dzieci i młodzież do Boga. Katechizowała swoim życiem pełnym wiary wyniesionej z domu rodzinnego. Pełna pokoju i cierpliwości organizowała koła misyjne, loterie misyjne, kolędników misyjnych. W parafii opiekowała się asystą procesyjną dzieci. Przez swoje życie zakonne pełniła też funkcję przełożonej i mistrzyni junioratu, a przez ostatnie 12 lat spędzonych w Staroźrebach, uczyła dzieci w miejscowej szkole, a także spełniała samarytańską posługę we wspólnocie. Wiele Sióstr doświadczało jej pomocy. Była człowiekiem modlitwy. Zawsze obecna na ćwiczeniach zakonnych. W czasie pandemii koronawirusa, gdy była zarządzona ograniczona ilość osób w kościele uczęszczała na Mszę św. w niedziele, a gdy modlono się każdego dnia o godz. 20.30 w kościele parafialnym modlitwą różańcową o ustanie pandemii, też Jej nie zabrakło. Była wielką czcicielką Niepokalanej. W ostatnich tygodniach swej ziemskiej pielgrzymki razem z Siostrami ze Zgromadzenia dziękowała Matce Bożej w Jasnogórskim Sanktuarium za 100 lat istnienia Sióstr Pasjonistek. Po krótkim pobycie w szpitalu najpierw w Płocku, a potem przy ul. Banacha w Warszawie w wieku 65 lat odeszła do Domu Ojca.
Pogrzeb Siostry Hanny odbył się 17 czerwca 2020 roku. Msza św. pogrzebowa została odprawiona o godz. 14.00 w kościele parafialnym w Staroźrebach. Na zakończenie Mszy św. Pani Małgorzata Gutowska z okolic Zawidza złożyła świadectwo, dotyczące męża Piotra, który leżał w szpitalu w Płocku. Pan Piotr uległ wypadkowi, został poturbowany przez byka. Spotkali się z s. Hanną w szpitalu, która sama cierpiąc, modliła się za chorego, lezącego na sąsiednim łóżku za parawanem. Lekarze nie dawali mu dużych szans na powrót do zdrowia, nie potrafili opanować nasilających się duszności spowodowanych licznymi obrażeniami, m.in. połamanymi żebrami. Siostra pierwsza została zabrana do szpitala w Warszawie i odjeżdżając zapewniła o swojej modlitwie i ofiarowaniu za niego życia. Pan Bóg wysłuchał jej prośby i odeszła, zaś p. Piotr szybko wraca do zdrowia.
Ciało zmarłej Siostry Hanny zostało złożone na cmentarzu parafialnym w grobowcu Sióstr Pasjonistek w Staroźrebach.