Muzeum

Muzeum Matki Józefy Joanny Hałacińskiej znajduje się w Domu macierzystym Zgromadzenia w Płocku, przy ulicy Sienkiewicza 24. Powstało dzięki staraniom Zarządu Zgromadzenia, a przede wszystkim zaangażowaniu S. Terezji Grabowskiej, Wikarii generalnej. W Roku jubileuszowym (2006-2007) 60 lat od śmierci Założycielki zostało wzbogacone o przedmioty wydobyte z grobu podczas ekshumacji.

Muzeum znajduje się dokładnie w celi, w której zmarła 9 lutego 1946 r. Matka Józefa Hałacińska. To właśnie w tym miejscu Matka Założycielka modliła się, cierpiała, pokutowała. Tu rozmawiała z Siostrami, pouczała, pocieszała, umacniała w gorliwości. Cela ta jest „naocznym” świadkiem Jej poufnych rozmów z Chrystusem, Jej duchowych zmagań, przyjmowania codziennie woli Bożej. Gabloty zawierają własnoręcznie napisaną przez Matkę Założycielkę prośbę o pozwolenie na założenie Zgromadzenia, prośbę o zwolnienie ze ślubów w Zgromadzeniu Sióstr Serafitek, własnoręcznie pisane życzenia do Sióstr z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy, książeczki Matki Założycielki z których korzystała podczas modlitwy.

Gabloty pokazują nam również rzeczy, które były razem z Matką Założycielką w grobie przez 60.lat Jej tam spoczynku: są to krzyżyki, medaliki, obrączka z 1900 roku, konstytucje a w nich obrazki Chrystusa cierniem ukoronowanego i Św. Teresy z Avilla. Znajduje się też kilka zdjęć Matki Założycielki samej i z Siostrami, zegarek oraz dyscyplina- narzędzie pokutne, jakiego używała.

Matka Jozefa Halacinska S
Matka Jozefa Halacinska 2 S
Teksty Pisane Przez Zalozycielke S
Lozko Matki Zalozycielki S
Medlitewniki Uzywane Przez Matke S
Przedmioty Uzywane Przez Matke S
Oblicze Chrystusa S
Konstytucje Zgromadzenia S