XIX Spotkanie Młodych „Lednica 2000”

„W imię Ducha Świętego”, pod takim hasłem przebiegało tegoroczne spotkanie młodych na Polach Lednickich. Po raz dziewiętnasty na zaproszenie o. Jana Góry, dominikanina, licznie odpowiedzieli młodzi oraz ich opiekunowie, wśród których najliczniejszą grupę stanowili księża i siostry zakonne. Szacuje się, że w spotkaniu uczestniczyło ok. 120 000 młodych ludzi, a Mszę świętą koncelebrowało ok. 1000 kapłanów. Wśród uczestników były także Siostry Pasjonistki wraz z młodzieżą, wśród której na co dzień posługują. S. Łucja przyjechała z osiemdziesięcioosobową grupą asysty procesyjnej z parafii p.w. św. Józefa w Ciechanowie, którą opiekuje się wraz z ks. Jarosławem Szumańskim. S. Ludmiła i s. Regina przywiozły młodzież pochodzącą z Ukrainy, Białorusi, Uzbekistanu, Rosji i Mołdawii, która obecnie uczy się w Liceum Ogólnokształcącym Niepublicznym Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie. S. Augustyna oraz ks. prefekt Krzysztof Załęski towarzyszyli młodzieży z sierpeckiego ekonomika. Po raz osiemnasty w lednickim spotkaniu wzięła udział s. Dominika, która przyjechała z młodzieżą z Płocka. – Trudnym doświadczeniem w tym roku było brak Komunii św. podczas Eucharystii. Organizatorzy nie przewidzieli, że w tym roku przybędzie tak duża liczba młodzieży. W namiocie – kaplicy została odprawiona Eucharystia i młodzież, która z żywą wiarą pobiegła do polowej kaplicy po pokarm dla duszy, cudnie animowała śpiew w oczekiwaniu na komunię św. Było to bardzo budujące. – wspomina s. Dominika.
Symbolami tegorocznego spotkania były: kadzidło – znak tajemniczej obecności Ducha Świętego, Krzyżyk Ducha Świętego – symbol Trójcy Świętej i owoców Ducha Świętego, świeca – znak płonącej wiary, ziemia przywieziona z rodzinnych stron – symbol tego, że Pola Lednickie są domem dla nas wszystkich. Ziemię z różnych stron świata przywiozły siostry misjonarki, a ziemia z Jerozolimy została dostarczona na Pola Lednickie przez skoczka spadochronowego. Uczestnicy przywieźli ze sobą także kartki z intencjami, w których przez cały rok będą się modliły Siostry Kanoniczki Ducha Świętego. Każdy otrzymał książkę „Podarunek miłości”, która jest zbiorem listów z okresu narzeczeństwa św. Joanny Beretty-Molli i Piotra Molli. W czasie spotkania młodzież licznie przystępowała do sakramentu pokuty. Na końcu Drogi III Tysiąclecia, był rozstawiony namiot-kaplica, w którym od wczesnych godzin rannych, aż do godziny 23 można było Adorować Najświętszy Sakrament, który w ostatniej części spotkania, w uroczystej procesji został przeniesiony do części głównej Lednickich Pól, pod bramę wykonaną w kształcie ryby.
Centralnym punktem spotkania była wieczorna Eucharystia, której przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a homilię wygłosił Prymas Polski abp Wojciech Polak. Spotkanie zakończyło się tuż po północy przejściem przez Bramę III Tysiąclecia. W czasie spotkania nie zabrakło śpiewu i tańca, bo jak mówi o. Jan Góra: „Śpiew i taniec są wyrazem entuzjazmu wiary i młodości. Lednica tworzy pieśń i tworzy taniec.”