Pielgrzymka do Mentorelli, Farvy i Manopello

W związku z udziałem w Międzynarodowym Kongresie dla osób odpowiedzialnych za formację zakonną, który odbywał się w Rzymie, Matka generalna Anita Popielewska i Siostra Krystyna Bezak odbyły pielgrzymkę do Mentorelli, Farvy i Manopelli

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ ŁASKAWEJ W MENTORELLI

Mentorella to jedno z najstarszych sanktuariów we Włoszech i w Europie. Położone jest na wysokości 1018 metrów n.p.m. w Górach Prenestyńskich około 60 km na wschód od Rzymu. Kościół i klasztor w którym od 1857 roku posługę duszpasterską pełnią Zmartwychwstańcy, osadzone są na wysuniętej skale na wschodnim stoku góry Guadagnolo. Roztacza się z niej niezwykle piękna panorama z widokiem obejmującym przestrzeń kilkudziesięciu kilometrów. W takiej atmosferze przebywający tam pątnicy podziwiają piękno, a nade wszystko zatapiają się w modlitwie przed cudownym Wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej.
Mentorella, było miejscem często nawiedzanym przez kard. Karola Wojtyłę – św. Jana Pawła II. Pierwsza podróż papieża Jana Pawła II odbyła się właśnie do Mentorelli.

OPACTWO BENEDYKTYNÓW W FARVIE

Kolejnym przystankiem pielgrzymiego szlaku była FARVA, miejscowość oddalona około 60 km na północ od Rzymu. Znajduje się tu Opactwo Benedyktynów, którego początki sięgają XI wieku. W bibliotece przechowywane są księgi, m.in. Biblia z XI, XII w. Można również podziwiać piękne górskie widoki.

MANOPELLO

Na wzgórzu Tarigni w Manopello, (ok. 200 km od Rzymu) we włoskiej prowincji Abruzzo, wznosi się sanktuarium Świętego Oblicza, którym opiekują się Ojcowie Kapucyni. To tutaj przechowywana jest niezwykła relikwia – wizerunek Chrystusa Cierpiącego, utrwalony na niezwykle delikatnym i najcenniejszym materiale świata, tj. bisiorze. Materiał o wymiarach 24×17,5cm jest przechowywany w specjalnej monstrancji i zamknięty między dwiema szybami. Twarz Chrystusa wypełnia cały obraz. Jego spojrzenie pozostaje głębokie, przenikające, emanujące niezwykłym ciepłem. Usta nieco rozchylone, sprawiają wrażenie, jak gdyby Chrystus chciał przemówić. Ten święty wizerunek nie został namalowany ręką ludzką. Twarz Chrystusa jest przeźroczysta i kiedy ogląda się ją pod światło, jest tak samo widoczna z przodu, jak i z tyłu wizerunku. Mimo upływu czasu wizerunek pozostaje w nienaruszonym stanie.

Przez dłuższy czas, trwając w modlitewnej zadumie, adorowałyśmy Święte Oblicze, powierzając wiele spraw Zgromadzenia i bliskie nam osoby.
Pisząc o pielgrzymce do Manopello nie można nie wspomnieć o pięknym krajobrazie, który można podziwiać przez całą drogę od Rzymu do Manopello – piękne, ośnieżone góry, a u ich podnóża w pełni, kwitnąca wiosna. Dziękowałyśmy Stwórcy słowami św. Franciszka – Pochwalony bądź, o Panie mój, za wszystko…

s. Krystyna Bezak