Odeszła do Pana Siostra Damiana - Bronisława Skubik (1925-2017)

Siostra Damiana – Bronisława Skubik urodziła się dnia 8 sierpnia 1925 roku w miejscowości Biała Ordynacka pow. Janów Lubelski, córka Pawła i Anny z Garbaczów. Rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. Miała jedną siostrę - Marię. Skończyła 7-klasową szkołę podstawową i kurs dla wychowawczyń przedszkola. W czasie wojny pomagała Siostrom Pasjonistkom w Janowie Lubelskim, które prowadziły dom dziecka. Do Zgromadzenia wstąpiła dnia 3 sierpnia 1947 roku, pierwszą profesję zakonną złożyła 15 sierpnia 1949 roku, a profesję wieczystą – 12 sierpnia 1954 roku. W latach 1949-50 podjęła pracę w Przedszkolu im. Dzieciątka Jezus” w Domu Macierzystym w Płocku. Następnie uzyskała świadectwo dojrzałości w Korespondencyjnym Liceum Ogólnokształcącym w Sierpcu i została skierowana na Państwowy Kurs Pielęgniarski. Przez piętnaście lat pracowała w szpitalu powiatowym w Sierpcu jako pielęgniarka. W roku 1965 została skierowana do Goślic i jako pielęgniarka przez dwa lata pracowała w Państwowym Zakładzie Specjalnym dla dzieci.

Dnia 26 kwietnia 1967 roku razem z s. Sylwią Wolską przypłynęły statkiem rejsowym Batory do Kanady. Po uzyskaniu prawa pracy jako pielęgniarka podjęła pracę w Polsko-Kanadyjskim Instytucie Dobroczynności, w którym pracowała 26 lat.

Dnia 1 października 1993 r. przeszła na emeryturę. W życiu zakonnym odznaczała się duchem modlitwy z oddaniem wszystkiego Jezusowi Ukrzyżowanemu. Starała się naśladować w życiu Maryję, Matkę naszego Pana Jezusa. Dała się poznać jako osoba bardzo towarzyska, pomysłowa, pracowita, utalentowana w wielu dziedzinach życia codziennego. W Montrealu przebywa jej siostra Maria wraz z trojgiem dzieci. Rodzina i pacjenci, wśród których pracowała, byli zawsze w centrum jej modlitwy. Uczestniczyła w życiu rodziny dzieląc ich smutki i radości. Bardzo lubiła kwiaty, przyrodę i przebywanie na powietrzu zwłaszcza będąc na emeryturze. Jej ulubioną modlitwą był Różaniec św., który odmawiała do końca swojego świadomego życia. Dnia 18 lutego 2017 roku w Montrealu w domu własnym Zgromadzenia w Kanadzie, w wieku 91 lat odeszła do Domu Ojca. Modlitwy za zmarłą. s. Damianę odbyły się w poniedziałek 20 lutego o godz. 19.00 w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Montrealu, a pogrzeb we wtorek 21 lutego o godz. 10.00 w tym samym kościele. Siostra spoczęła na cmentarzu Notre- Dame- des Neiges w Montrealu.

Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie…