Odeszła do Pana Matka Renata – Teresa Cieślak (1929 – 2017)

Urodziła się 27 lipca 1929 r. w Stanisławowie, obecnie Iwano-Frankiwsk na Ukrainie, jako najstarsza z trojga dzieci Andrzeja i Julii (rodowitej lwowianki) z domu Sydor. Do 1939 r. ojciec Matki Renaty był zawodowym wojskowym. We wrześniu 1939 r. został aresztowany przez Sowietów, a w kwietniu 1940 r. rodzina została wywieziona do Kazachstanu. Po sześciu latach tułaczki i cierpień, po ustaniu działań wojennych rodzina powróciła do Polski i zamieszkała w ówczesnym województwie bydgoskim. Ojciec rozpoczął pracę w Państwowym Gospodarstwie Rolnym w Milewie, początkowo jako księgowy, a następnie jako dyrektor. Matka zajmowała się domem i wychowaniem dzieci.

Pierwsza myśl o życiu zakonnym pojawiła się u Teresy Cieślak w kościele w Łodzi w 1948, gdy zobaczyła zakonnicę. Szybko tę myśl jednak odrzuciła. W ostatniej klasie liceum myśl o życiu zakonnym powróciła, z czego zwierzyła się s. Eugenii Michalak, krewnej ojca. S. Eugenia opowiedziała Jej o życiu pasyjnym, o praktykach ascetycznych zgromadzenia. Teresę szczególnie pociągnęła miłość do Ukrzyżowanego i zachwyciła praktyka rozważania każdego dnia bolesnej części Różańca.

Do zgromadzenia Matka Renata wstąpiła 13 lutego 1953 roku. Po odbyciu sześciomiesięcznego postulatu w Płocku, 12 sierpnia 1953 roku rozpoczęła nowicjat. Pierwszą profesję złożyła 12 sierpnia 1955 roku, a wieczystą 12 sierpnia 1960 roku. Po ukończeniu nowicjatu została skierowana do Krakowa na dwuletni Wyższy Instytut Katechetyczny. W latach 1957/58 pracowała jako katechetka w Dąbrowie Górniczej, a następnie przez rok pełniła posługę charytatywną w parafii św. Stanisława Kostki w Płocku. W latach 1959-1964 studiowała teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po uzyskaniu tytułu magistra objęła obowiązek mistrzyni nowicjatu. Po czterech latach została skierowana do pracy katechetycznej w parafii św. Anny w Warszawie-Wilanowie. Na Kapitule generalnej w 1969 roku została wybrana do Rady generalnej, a w sierpniu 1970 roku powierzono jej ponownie funkcję mistrzyni nowicjatu, którą pełniła do roku 1975. W 1975 roku została wybrana na Przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek.

Po zakończeniu sześcioletniej kadencji przełożonej generalnej w 1981 roku została skierowana do Dąbrowy Górniczej, gdzie objęła funkcję przełożonej wspólnoty i podjęła posługę w kancelarii przy parafii Matki Bożej Anielskiej. Funkcję kancelistki pełniła do 2010 roku. Przez wiele lat prowadziła też wakacyjne spotkania dla junioratu.

Po chorobie, w dniu 27 września 2017 r. o godz. 15.40, w 88. roku życia i 62 roku życia zakonnego Matka Renata zmarła w Dąbrowie Górniczej. Msza Święta pogrzebowa zostanie odprawiona 30 września o godz. 14.00 w Bazylice Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczyć będzie Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. Zmarła Matka Renata zostanie pochowana na cmentarzu parafialnym w Dąbrowie Górniczej.

Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie…