Jubileusz Zgromadzenia w Montrealu

5 maja 2019 r. w dzień urodzin naszej Matki Założycielki Józefy Hałacińskiej, wspólnota Sióstr Pasjonistek z Montrealu dziękowała za 100 lat istnienia naszego Zgromadzenia. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył kustosz klasztoru Ojców Franciszkanów O. Józef Blaszak, a szczególnymi gośćmi były nasza Matka generalna Agnes Jaszczykowska oraz Siostra Wikaria Ernesta Zielińska. Wyjątkowymi gośćmi były Siostry z Peterborough, które mimo wielkiego cierpienia po stracie S. Bogdany Nienałtowskiej, która zmarła 2 maja 2019, przyjechały do Montrealu. Nasza Założycielka Matka Józefa chciała, żeby obie wspólnoty mogły razem świętować w Montrealu 100 – lecie powstania Zgromadzenia. W uroczystej procesji Siostry wraz ze zgromadzonymi parafianami odśpiewały Te Deum za istnienie od ponad 100 lat naszej wspólnoty zakonnej. Słowo Boże wygłosił O. Józef Blaszak, Kustosz klasztoru Ojców Franciszkanów. Po homilii Matka Agnes zapaliła jubileuszową świecę, symbol naszego oddania i spalania się dla Boga, a Siostra Wikaria Ernesta zawierzyła Siostry i Zgromadzenie Świętemu Józefowi, który jest patronem zarówno naszego Zgromadzenia jak i Kanady.
W uroczystej procesji z darami oddałyśmy Bogu to, co mamy najcenniejsze: nasze życie, zdrowie, talenty i modlitwę oraz wiarę…
Na zakończenie Mszy świętej Matka Agnes Jaszczykowska podziękowała zebranym w kościele wiernym oraz Ojcom za życzliwość towarzyszenia siostrom w ich pracy w Montrealu i Peterborough. Także słowa podziękowania popłynęli na ręce sióstr od komitetu parafialnego oraz od pracowników Instytutu polskiego Marii Skłodowskiej-Curie, w którym siostry pracują.
Po Mszy św. w sali przy kościele Matka Agnes przybliżyła w prezentacji osobę naszej Założycielki oraz historię Zgromadzenia, natomiast Siostra Miriana przedstawiła prezentacje z życia sióstr w Montrealu.
Wszyscy goście otrzymali pyszny poczęstunek oraz gorącą kawę i herbatę.

s. Miriana Kudriawcew