Bóg Honor Ojczyzna

To hasło było myślą przewodnią w przeżywaniu w Peterborough (Kanada) uroczystości związanych z obchodami 98. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. – 13 listopada podczas Mszy świętej, sprawowanej w języku polskim, modliliśmy się za Ojczyznę oraz za bohaterów poległych w obronie wolności – relacjonuje s. Dolores. Dzieci i młodzież ze Szkoły Polskiej św. Jana Pawła II aktywnie włączyły się w liturgię. Studenci uniwersytetu czytali Słowo Boże i modlitwę wiernych. Poczty Sztandarowe także reprezentowała starsza młodzież z liceum i uniwersytetu. Angelika i Michał z XII klasy w procesji zanieśli dary ołtarza. Shantel pięknie grała na organach akompaniując chórowi i solistom. – Wykonaliśmy m.in. hymn Światowych Dni Młodzieży w Krakowie „Błogosławieni Miłosierni”. Mszę św. zakończyliśmy odśpiewaniem pieśni „Boże, coś Polskę” – wspomina s. Dolores.
Następnie przeszliśmy do sali parafialnej, gdzie nastąpiła dalsza część uroczystości. Była to oczywiście akademia patriotyczna, w której wystąpiły dzieci najmłodsze, starsze, młodzież i dorośli. Po odśpiewaniu Hymnu Polski i prezentacji Pocztów Sztandarowych, minutą ciszy uczciliśmy pamięć poległych żołnierzy oraz osób cywilnych. Oddając cześć i chwałę bohaterom w pozycji stojącej i w skupieniu wysłuchaliśmy utworu “Cisza”.
Tematyka recytacji i śpiewów podkreślała piękno naszej ziemi ojczystej, odzyskanie wolności przez Polskę po 123. latach niewoli, szacunek dla tych, którzy oddali życie w obronie pokoju, wolności, ukochanie mowy i ziemi ojczystej. Znane piosenki wojskowe śpiewały dzieci, soliści, jak również wszyscy licznie zgromadzeni w sali Polacy. Towarzyszył nam akordeonista i gitarzysta. Na uroczystości obecni byli księża, nasi pasterze: Kanadyjczyk, Polak oraz Pasjonistki od lat posługujące w Kanadzie: s. Gaudencja, s. Dolores.
Na zakończenie mogliśmy się częstować pysznymi ciastami, kawą, herbatą lub napojami. W duchu radości, z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku Polaka na obczyźnie, rozeszliśmy się do domów, aby snuć wspomnienia dotyczące historii Polski, jak również dzielić się wrażeniami ze wspólnego polonijnego spotkania.