155. rocznica klasztoru w Ofteringen

Jak co roku Koło Przyjaciół Klasztoru Marienburg w Ofteringen (założone w 1996 roku) razem z Siostrami, mieszkańcami Ofteringen i kapelanem klasztornym ks. Karlem Bollem zorganizowało święto klasztoru.
Oficjalnie za datę powstania klasztoru przyjmuje się dzień 18 czerwca 1862, kiedy Siostry Benedyktynki od Wieczystej Adoracji, ze swoją założycielką S. Sabiną Schneider rozpoczęły wieczystą adorację Najświętszego Sakramentu, która trwa do dziś. Na pamiątkę tego wydarzenia każdego roku w drugą niedzielę lipca świętujemy kolejną rocznicę powstania klasztoru – w tym roku 155 lat.

9 lipca uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. biskup Michael Gerber, biskup pomocniczy diecezji Freiburg. W kazaniu biskup położył szczególny nacisk na znaczenie Eucharystii: „Monstrancja, którą mamy tak blisko przed oczami, jest zaproszeniem do osobistej rozmowy z Panem” – powiedział m.in. Mszę św. wraz z biskupem koncelebrował kapelan sióstr ks. Karl Boll, a o oprawę muzyczną zatroszczył się chór parafialny z sąsiedniej wioski Eggingen.
Na uroczystą Mszę św. przybyło ponad 100 osób, a ci, którzy siedzieli na zewnątrz  dzięki transmisji mogli oglądać i słyszeć wszystko, co działo się w kościele. O stronę techniczną zatroszczyli się panowie z Koła Sportowego z Ofteringen. Po Mszy miała miejsce procesja eucharystyczna z Najświętszym Sakramentem. Po procesji na dziedzińcu klasztornym siostry częstowały przybyłych upieczonym w klasztorze chlebem i winem. Podczas poczęstunku wszyscy zebrani mogli posłuchać krótkiego koncertu w wykonaniu chóru z Eggingen. Następnie wszyscy uczestnicy tej uroczystości udali się na obiad, który, jak co roku zorganizowała przewodnicząca naszego Koła przyjaciół. Cała uroczystość zakończyła się nieszporami, które poprowadził ks. Boll.

S. Klara Czarnecka